Licencja ESD

Co to jest licencja ESD?

Licencja ESD (ang. Electronic Software Distribution) jest pełnowartościową elektroniczną formą licencji oprogramowania dostarczanego w oficjalnym kanale dystrybucji. Licencje te dostarczane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej, najczęściej poczty e-mail. Licencja ESD posiada postać kodu aktywacyjnego lub numeru seryjnego. Numer seryjny lub kod aktywacyjny jest generowany w sposób unikalny dla każdego zakupionego stanowiska. Stanowi także potwierdzenie oryginalności i legalności posiadanego oprogramowania. Legalność licencji ESD można potwierdzić na stronach producenta oprogramowania lub u wyłącznego dystrybutora. Czasami dodatkowym dokumentem potwierdzającym oryginalność jest certyfikat autentyczności wystawiany przez producenta lub dystrybutora, w postaci dokumentu PDF.

Dlaczego warto zdecydować się na licencję w wersji ESD?

Oprócz licencji w wersji ESD innymi formami dystrybuowania produktów i udzielania licencji są licencja w wersji OEM oraz licencja w wersji BOX. Licencja w wersji OEM jest licencją przypisywaną do jednego urządzenia, natomiast w przypadku licencji w wersji BOX producent oprogramowania wyraża  zgodę na przenoszenie oprogramowanie pomiędzy komputerami. Działanie licencji ESD jest podobne do licencji BOX. Możemy  naszą licencję przenosić pomiędzy urządzeniami,  jedyną różnicą jest forma dystrybucji w postaci elektronicznej. Różnice między licencjami OEM i ESD polegają na tym samym, co różnice między OEM i BOX. Oprogramowanie na licencji ESD możemy instalować na różnych komputerach, natomiast w wersji OEM tylko na tym, do którego początkowo przypisany był klucz aktywacyjny. Licencja elektroniczna ESD umożliwia taki sam zakres mobilności jak licencja w wersji pudełkowej (BOX).

Zalety posiadania licencji ESD

  • Oszczędność czasu – zakup online jest szybki, a oprogramowanie na licencji ESD dostępne jest od razu po opłaceniu zamówienia. Nie musimy czekać na wysyłkę paczki z pudełkową wersją.

  • Oszczędność pieniędzy – licencje elektroniczne w wersji ESD są, zauważalnie tańsze od licencji w wersji pudełkowej. Koszty przesyłki wynoszą zero zł.

  • Ekologia – licencja posiada postać cyfrową, numer seryjny lub kod aktywacyjny przechowujemy w sieci. Wszystkie dodatkowe dokumenty posiadają postać cyfrową, również faktura zakupu czy paragon. Brak jest fizycznych instrukcji czy nośników oraz opakowań.

  • Bezpieczeństwo - naszą licencję przechowujemy na poczcie mail lub cyfrowym sejfie.

  • Wygoda – Mobilność licencji, jej cechy użytkowe zbliżone do licencji BOX, są po atrakcyjne dla klientów, wygodne i bezproblemowe.


  • Gdy wybieramy licencję ESD, płacimy wyłącznie za produkt - bez opakowania, kosztów nośnika czy papierowej instrukcji obsługi oraz bez kosztów przesyłki. nie ponosimy również kosztów magazynowych i innych kosztów występujących w dystrybucji produktów fizycznych. Wybierając licencję ESD, dbamy o środowisko i własne wydatki. W dobie powszechnej cyfryzacji ta forma licencjonowania zdobywa coraz większą popularność. Zakup licencji ESD możliwy jest w telefonie, a zakupioną licencję otrzymujemy niezwłocznie po dokonaniu zapłaty.

ActCAD oferuje swoje produkty w trzech rodzajach licencji ESD. Są to następujące wersje licencji: licencja wieczysta ESD, licencja sieciowa ESD oraz licencja roczna w wersji ESD. Przenoszenie licencji pomiędzy komputerami możliwe jest za pomocą polecenia LicenseTransfer. Do aktywacji i dezaktywacji produktów ActCAD wymagane jest połączenie z internetem. Po dezaktywacji zakupiony klucz licencyjny może być użyty do ponownej aktywacji produktu na innym komputerze. Posiadane licencje można przenosić pomiędzy komputerami dowolną ilość razy. W przypadku awarii komputera możliwe jest odzyskanie licencji poprzez kontakt z działem wsparcia producenta.
brak komentarzy

You have to ALBO register to post a comment .