Plik IGES

Potrzebujesz otworzyć plik IGES?

Pobierz ActCAD by otworzyć teraz Twój plik w formacie IGES

To bezpłatna 14-dniowa  pełna wersja testowa naszego oprogramowania CAD. Nie wymagamy podania danych karty kredytowej :). Do uruchomienia programu nie jest potrzebny klucz aktywacyjny.

Czym jest plik IGES?

IGES to skrót od Initial Graphics Exchange Specification jest formatem pliku niezależnym od dostawcy, który umożliwia cyfrową wymianę informacji między systemami projektowania wspomaganego komputerowo (CAD). Jest to format tekstowy oparty o kod ASCII. IGES to specjalny typ graficznego formatu pliku, który jest używany w protokołach przesyłania plików. Celem tego standardu plików graficznych jest kompatybilność plików, zwłaszcza w systemach korzystających z różnych interfejsów, które muszą wymieniać informacje CAD np. o  schemacie obwodów, szkieletu, powierzchni o dowolnym kształcie.

IGES to drugi obok DXF główny otwarty typ formatów plików CAD. Oba formaty są szeroko obsługiwane przez aplikacje CAD oraz aplikacje inżynierskie. Oficjalna nazwa IGES to Digital Representation for Communication of Product Definition Data, opublikowany został po raz pierwszy w marcu 1980 r. przez Narodowe Biuro Norm Stanów Zjednoczonych jako NBSIR 80-1978. Wiele dokumentów (takich jak wczesne wersje norm obronnych MIL-PRF-28000[3] i MIL-STD-1840[4]) odnosiło się do niego jako ASME Y14.26M, oznaczenie komitetu ANSI, który zatwierdził IGES w wersji 1.0. Format 

Format IGES był inicjatywą Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) Integrated Computer Aided Manufacturing (ICAM) (1976-1984), mającą na celu ujednolicenie formatu wymiany danych CAD, poprawę wydajności i obniżenie kosztów tworzenia projektu.

Korzystając z IGES, użytkownik oprogramowania CAD może wymieniać się modelami danych produktów w postaci schematów obwodów, szkieletów, powierzchni o dowolnym kształcie lub bryłowych reprezentacji modelów. Aplikacje obsługiwane przez IGES obejmują tradycyjne rysunki techniczne, modele przestrzenne, modele do analiz i inne funkcje produkcyjne.

Plik IGES składa się z 80-znakowych rekordów ASCII, których długość pochodzi z ery kart perforowanych. Ciągi tekstowe są reprezentowane w formacie „Hollerith”, liczba znaków w ciągu, po której następuje litera „H”, po której następuje ciąg tekstowy.


Zalety formatu IGES

Pliki formatu IGES  to pliki tekstowe w formacie ASCII. Postać tekstowa  sprawia, że mają niewielki rozmiar, łatwe do udostępniania i można je kompresować do wysyłki.

Format IGES jest jednym z najstarszych formatów CAD, otwarty format pliku sprawia, że są obsługiwane w wielu aplikacjach CAD i w zgodnym oprogramowaniu.

Format IGES stworzony jest do obsługi geometrii powierzchni, posiada dobre narzędzia i reprezentacje do tych czynności projektowych.


Rysunki techniczne IGES

Format IGES służy do określania modeli geometrycznych niezbędnych do konstruowania podzespołów. Operatorzy CAD tworzą rysunki techniczne zawierające między innymi widoki i wymiary.


Jak otwierać pliki IGES w programie ActCAD

  1. Uruchom dowolną aplikację ActCAD
  2. Z menu wybierz Plik > Otwórz
  3. Wyszukaj plik IGES który chcesz otworzyć
  4. Wybierz plik IGES lub pliki z rozszerzeniem IGES
  5. Możesz przeglądać, edytować i zapisać wyniki Twojej pracy w pliku dwg
  6. Możesz wybrać dowolny inny format plików CAD obsługiwany przez ActCAD np: DWG, DGN, DWT, DWS, DWF, STEP, STL, IGES, DSF by zapisać wyniki swojej pracy!!!


Otworzysz z ActCAD pliki IGES w systemach Windows

Oprogramowanie ActCAD 2022 pracuje w systemach:

Windows 10

Windows 8

Windows 7


ActCAD otwiera nie tylko pliki IGES, a wiele innych formatów plików

Zaprojektowaliśmy oprogramowanie ActCAD do otwierania szerokiej gamy formatów plików CAD, w tym wszystkich następujących:

DWG

DGN

PDF

DWT

DWS

DWF

IGE

IGES

STL

STEP

DXF


23 Jan 2023