ActCAD - naprawdę Tani CAD

Wiele razy zastanawiamy się czy tani produkt jest, równie dobry co ten droższy. Co wpływa na jego cenę i czy przypadkiem kupując tanio nie zapłacimy dwa razy jak mówi starożytne przysłowie.

W obecnych czasach obserwujemy różne strategie marketingowe, które przekładają się na cenę towaru. Dotyczy to różnych branż nie tylko oprogramowania. Badania marketingowe pokazują, że klient chętniej płaci niższą cenę produktu niż wyższą. Jedną ze strategii jest przejście z licencji na czas określony na licencję subskrypcyjną. Wówczas teoretycznie możemy płacić za coś tylko w okresie kiedy to naprawdę potrzebujemy danego produktu. Teoretycznie zyskujemy, mamy niższy abonament niż zakup licencji wieczystej, możemy zrezygnować z subskrypcji jeżeli nie potrzebujemy jej w danym okresie, nasz produkt jest zawsze aktualny. Jednak naprawdę kiedy prowadzimy firmę nie zdarzają się okresy w których nie jest potrzebne lub nie będzie potrzebne nam narzędzie CAD. Oprogramowanie CAD jest potrzebne non stop. W konsekwencji okres w którym abonament jest tańszy od licencji wieczystej wynosi 2-5 lat. Potem niestety suma opłat przerasta cenę jednorazowej opłaty droższej licencji wieczystej.

Jak widzimy abonament tani jest średnio tylko przez pierwsze 2-3 lata. Potem okazuje się że tani cad to ten droższy.

W mojej opinii najtańszym rozwiązaniem dla biura potrzebującego oprogramowania CAD, jest zakup licencji wieczystej i jej późniejszy upgrade po okresie 2-3 lat.

Druga teza brzmi, czy tani cad to ten który mniej kosztuje, czy też ten który kosztuje nieco więcej lecz oferuje dodatkowe narzędzia i funkcje.

W przypadku gdy nasze potrzeby skupiają się na programie, który wymagany jest do otwierania dokumentacji projektowej w formatach dwg, dxf, dgn i okazjonalnego nanoszenia na tą dokumentację zmian czy pomiarów elementów projektu to najtańszy CAD spełni nasze wymagania z nawiązką. Według niektórych guru komputerowych użytkownicy używają średnio 25%-30% wbudowanych funkcji oprogramowania. To jak z samochodem mamy na liczniku 160km lecz jeździmy tylko w mieście 50km/h.

Co jednak gdy musimy zrobić coś więcej, lub okazuje się, że niestety nasze oprogramowanie ma ograniczenia i potrzebujemy dodatkowych narzędzi. Wówczas na ogół okazuję się, że większy wydatek o kilkaset złotych rozwiązałby nasze problemy.

Podam przykład, który mnie dotknął osobiście. W roku 2019 wykonywałem pomiary wałów przeciwpowodziowych na południu Polski, łącznie 38km. Istotną częścią projektu było naniesienie pomiarów na podkład mapowy w skali 1:2000. Niestety, po pierwsze zakup plików dxf z ośrodków był dość drogi finansowo, po drugie na cały obszar nie było mapy numerycznej.Wchodziła jeszcze w grę ręczna wektoryzacją map analogowych lecz wg mojej oceny musiałbym poświecić na to ok 2 miesiące pracy.  I tu przyszedł mi w sukurs ActCAD 2020 w wersji Professional oraz udostępnienie materiałów z lat ubiegłych przez zamawiającego. Przy pomocy narzędzia PDF to DXF konwerter  w ciągu kliku godzin  przekształciłem otrzymane pdf w dxf, a następnie skalibrowałem dxf-y i połączyłem w jedną długą mapę.

Dokładność przetwarzania wyniosła 0,5[mm] w skali wydruku.tj około 10[cm] w skali 1:2000. Jedno narzędzie, którego nie było wówczas w wersji ActCAD 2020 Standard uprościło i przyśpieszyło moje prace. Różnica w cenie pomiędzy wersjami to około 400PLN. Tylko to jedno narzędzie pozwoliłoby mi, gdybym miał kupić te oprogramowanie na natychmiastowy zwrot poniesionych wydatków.

Reasumując jeżeli nasze potrzeby są dokładnie określone i pracujemy wg ustalonych schematów to zakup najtańszej wersji oprogramowania ma sens. Jednak gdy nasze środowisko pracy się zmienia to lepszym rozwiązaniem jest zakup droższej wersji oprogramowania, które pozwala nam na elastyczne dostosowanie się do nowych potrzeb. Wówczas okazuje się, że w perspektywie kliku lat pracy takie oprogramowanie jest równie tanie, gdyż dostarcza nam dodatkowych narzędzi do realizacji naszych projektów. Posiada większą funkcjonalność i ergonomię co jest ważnym czynnikiem. Takie oprogramowanie starzeje się wolniej.

Czy ActCAD ma cechy taniego oprogramowania CAD. Tak, ActCAD oferuje różne rodzaje licencji. Najtańsze dostępne są licencje roczne dla wszystkich oferowanych produktów.

Oferuje również licencje wieczyste i wieczyste sieciowe, które są droższe od licencji rocznych, lecz dzięki temu, że nie wymagają dodatkowych opłat są tańsze od subskrypcji w perspektywie kilku lat. ActCAD oferuje również możliwość zakupu licencji sprzętowej na kluczu USB.

ActCAD oferuje również produkty w rożną funkcjonalnością, które są dostosowane do wymagań i potrzeb klienta. Oferują standardowe funkcje 2D CAD w niskiej cenie lub dodatkowe narzędzia 3D i renderingu za nieco większą opłatą.

Dzięki temu mamy możliwość wyboru spośród trzech produktów dostępnych w czterech wariantach licencji.

Wszystkie produkty ActCAD wykorzystują najnowszy silnik IntelliCAD 9.2a i biblioteki ODA 4.3, nie pozostawiając żadnych kompromisów będąc tak samo nowoczesne.

Na cenę ma także wpływ umieszczenie biur techniczno-rozwojowych firmy na terenie Indii. Dzięki temu firma ActCAD LLC USA może korzystać z usług dobrze wykształconych programistów indyjskich, których płace są niższe w porównaniu pracą informatyków w USA, a wysokie jeśli chodzi o rynek Indyjski.brak komentarzy

You have to ALBO register to post a comment .